Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Co se kvůli covidu změní od pondělí 22. listopadu?

19. 11. 2021

Řada věcí se v Česku, Liberecký kraj nevyjímaje, změní od pondělí 22. listopadu. Jak to bude s testováním? Kdo kam bude moci? Počítají nová pravidla s nějakými výjimkami? Více napoví ucelený přehled novinek.

  • Zdravotní pojišťovny již nebudou hradit preventivní testy na koronavirus. Existovat budou ale výjimky, mít ji budou mít například děti do 18 let. Hradit budou pojišťovny dále testy také těm, kteří mají příznaky koronaviru a k testu je indikuje lékař nebo je na něj pošle hygiena. Zdarma je budou mít i ti, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat a lidé plně očkovaní či rozočkovaní. Cena testů je zastropovaná na 814 korun za PCR test a 201 korun za antigenní test. 
  • Testy budou mít současně kratší platnost. PCR testy tři dny místo dosavadního týdne a antigenní test jeden den místo dosavadních tří dnů. 
  • Děti do 12 let nebudou potřebovat doklad bezinfekčnosti. K návštěvě kroužků nebo například restaurace či divadla tak nepotřebují test ani doklad o prodělání nemoci. Dosud toto pravidlo platilo pro děti do 6 let. 
  • Provozovatelé restaurací či barů budou kontrolovat potvrzení o očkování. 
  • Plošné testování ve školách se bude konat každé pondělí. Trvat by mělo do konce února, nebude se týkat očkovaných. Neočkovaní učitelé budou muset nosit při výuce respirátory. Výjimku mají učitelé ve školkách a zaměstnanci v dětských skupinách.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324