Informace o přerušení přeshraniční osobní autobusové a vlakové dopravy a omezení na hraničních přechodech

Mgr. Andrea Fulková

vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů

• 13. 03. 2020 18:55
  • Covid-19
  • Doprava

V návaznosti na vládou vyhlášený stav nouze platí několik krizových opatření i v mezinárodní dopravě. Od páteční půlnoci bude přerušena veškerá přeshraniční osobní autobusová a vlaková doprava. Kvůli tomu Liberecký kraj zkrátí tratě s obsluhou pouze na území regionu a prodlouží režim prázdninových jízdních řádů. Uzavřeny budou také hraniční přechody v kraji.

Na železniční trase Liberec – Hrádek nad Nisou – Varnsdorf (trať číslo 089/IDOL číslo L7) bude železniční spojení zachováno podle výlukového jízdního řádu. Provoz vlaků mezi Hrádkem nad Nisou a Varnsdorfem zůstane zachován, bude však zakázán nástup a výstup cestujících ve stanici Zittau a dalších zastávkách a stanicích na území Německa. Linka Liberec – Hrádek nad Nisou – Zittau – Dresden (trať číslo 089/IDOL číslo RE2) bude v provozu pouze v úseku Dresden – Zittau.

Na železniční trati do Polské republiky směr Szklarska Poręba bude v provozu pouze úsek Liberec – Harrachov (trať číslo 036/IDOL číslo L1). Spojení v úseku Harrachov – Szklarska Poręba bude zrušeno bez náhrady (na území Polska bude zavedena náhradní autobusová doprava ve vnitrostátním úseku Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poreba Jakuszyce).

Na třech mezinárodních autobusových linkách směřujících z našeho kraje do Polska dojde ke zkrácení trasy s přepravní obsluhou pouze na území České republiky. Poslední obsluhovanou zastávkou ve směru od Liberce bude na lince Liberec – Mníšek – Heřmanice – Bogatynia (číslo 000645) zastávka Kunratice,,u mostu. Linka Liberec – Frýdlant – Habartice – Zawidów – Sulików – Zgorzelec (číslo 000669) bude končit zastávkou Habartice, státní hranice a linka Liberec – Chrastava – Václavice – Hrádek nad Nisou – Sieniawka (číslo 000689) skončí na zastávce Hrádek nad Nisou, autobusové nádraží. Uvedená opatření platí do odvolání.

V souvislosti s uzavřením všech školních zařízení (s výjimkou mateřských škol) jsou v linkové autobusové dopravě prodlouženy tzv. prázdninové jízdní řády. Spoje, vedené pouze ve dnech školního vyučování, nepojedou do odvolání (aktuální předpoklad cca do 13. dubna 2020). Současně jsou s ohledem na pokles poptávky do odvolání zrušeny i některé páteční, nedělní a případně další posilové spoje. Další informace včetně aktuálně platných výlukových jízdních řádů je možné zjistit na internetových stránkách Koordinátora veřejné dopravy Libereckého kraje (KORID LK) http://www.iidol.cz/navrhovane-jizdni-rady.html

„Chtěl bych poprosit občany, aby své otázky týkající se dopravního spojení vlaků a autobusů v našem kraji volali přímo na telefonní číslo centrálního dispečinku, který je v provozu každý den včetně víkendů vždy od čtvrté hodiny ranní do půlnoci,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Kontakt na Centrální dispečink IDOL je 704 702 000 nebo dispecink@korid.cz

Uvedená opatření v osobní autobusové a vlakové dopravě budou průběžně aktualizována v závislosti na dalším vývoji situace. Termín bude vždy upřesněn na základě dalšího vývoje situace.

„V souvislosti s aktuálními informacemi dnes o půlnoci dojde k fyzickému uzavření průjezdu na státní hranici s Německem, konkrétně na silničních hraničních přechodech na silnici II. třídy v Jablonném v Podještědí – Petrovicích a na silnici III. třídy v obci Krompach,“ uvedl náměstek Jan Sviták. Průjezd bude fyzicky omezený dopravními zařízeními v podobě betonových svodidel. S předstihem budou řidiči informováni svislým dopravním značením. Na základě vývoje dnešní situace a nových rozhodnutí, se připravuje uzavření přechodů do Polské republiky od půlnoci v neděli 16. března 2020.

Dle informací z webových stránek Ministerstva vnitra České republiky doplňujeme: Lidé, „pendleři“, kteří pracují v zahraničí a dojíždějí tam denně za prací, budou moci získat výjimku ze zákazu cestování, ovšem pouze v případě, že místo práce se nachází do 100 kilometrů od hranic. Pendler je osoba prokazatelně překračující vnitřní hranice, zejména přeshraniční pracovníci pracující ve vzdálenosti do 100 km od státní hranice (nikoliv od hraničního přechodu). Musí jít o pravidelné překračování hranice několikrát týdně. Rovněž se musí prokázat platným potvrzením na tiskopise ministerstva vnitra.

Seznam hraničních přechodů naleznete v mapce viz níže.