Kraj poskytne finanční dar nemocnicím na dorovnání rozdílu mezi původní kalkulací PCR testů a regulovanou cenou

09. 09. 2020

V souvislosti s koronavirovou pandemií se samoplátci mohli nechat otestovat takzvaným PCR testem. Jeho původní cena v regionu činila 2.800 korun. Ministerstvo zdravotnictví poté tuto částku snížilo na 1.756 korun, což zvýšilo zdravotnickým zařízením v kraji náklady s tím spojené. Rozdílovou sumu ve výši zhruba 837 tisíc korun kraj nemocnicím dorovná.

„Pro nemocnice znamená finanční dar na dorovnání rozdílu mezi cenami PCR testů jistotu, že jim jejich ztráty někdo uhradí. Tímto pomyslným garantem by měl být Liberecký kraj. Nebýt poněkud chaotického rozhodování Ministerstva zdravotnictví ohledně stanovení ceny za PCR testy, nemuseli bychom se touto otázkou nyní vůbec zabývat,“ uvedl MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

„Nemocnice od nás dostaly slib, že je nenecháme platit ztrátu způsobenou cenovým rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví. Na naše upozornění na rozdíl mezi náklady a regulovanou cenou opakovaně reagoval pan ministr Vojtěch tak, že tento rozdíl je pokryt v úhradové vyhlášce. S tím nesouhlasí nemocnice ani my jako vedení kraje. Ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat,“ dodal hejtman Martin Půta.

Ředitelé čtyř páteřních nemocnic vyčíslili ztrátu danou rozdílem mezi původní a regulovanou cenou testu za období od 14. května do 30. června 2020.

Konkrétní částky přináší tabulka níže:

Počet testů

Rozdíl k doplacení v Kč

Krajská nemocnice Liberec, a.s.

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s.

Nemocnice Jablonec nad Nisou, p.o.

Masarykova městská nemocnice, a.s.

Celkem

837.288 korun