Krajská epidemiologická komise řešila nové ohnisko nákazy

23. 06. 2020

Na svém dalším jednání se včera sešla Krajská epidemiologická komise a analyzovala nově vzniklou situaci v Liberci. Zatímco v posledních dnech v Libereckém kraji nové případy onemocnění COVID-19 buď vůbec nepřibývaly, nebo se vyskytovaly jednotlivě, minulý pátek přibylo 13 nových případů v sobotu 4 a v neděli dalších 19 případů. V pondělí se žádný nový případ nevyskytl a evidujeme kumulativně 241 laboratorně potvrzených případů, z nichž je aktuálně pozitivních 41.

„Na základě prvního pozitivního výsledku z výrobního podniku a následného trasování kontaktů se podařilo ohnisko nákazy lokalizovat. Byli otestováni zaměstnanci příslušných směn a také spolubydlící na ubytovnách. Během víkendu bylo prostestováno zhruba 100 osob a evidujeme zde celkem 21 případů,“ uvedl  MUDr. Vladimír Valenta, ředitel KHS LK a dodal, že „epidemické šetření a trasování kontaktů dále pokračuje.“

Na jednání komise se řešila zejména možná kapacita pro další testování, která je dostatečná. V Krajské nemocnici Liberec ve všech jejích nemocnicích platí vzhledem ke změně epidemiologické situace zákaz návštěv. Přítomnost otců u porodu je možná, návštěvy v porodnici nikoliv.

„Nyní je důležité zajistit testování. Na to máme zařízené místo při libereckém infekčním oddělení. Je připravena i výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Kdyby bylo potřeba, je nám schopna pomoci i armáda. V současné situaci se jedná o izolované ohnisko nákazy a není zde dramatický komunitní přenos,“ dodal MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro resort zdravotnictví.

Personální ředitel výrobního podniku informoval o hygienických opatřeních, která platila a která byla nově zavedena. Ve firmě dosud nebyla zrušena povinnost nošení roušek. Vzhledem k tomu, že případy onemocnění se vyskytly pouze na jednom provozu, nebylo přistoupeno k plošnému testování cca 1800 zaměstnanců firmy. Platí zákaz pohybu mezi budovami, jsou vyznačené rozestupy, ve společných provozech – stravování – jsou režimová opatření. Ubytovací zařízení se podařilo rozdělit na prostory pro nemocné v domácí izolaci (všichni nemocní mají mírný průběh) a na část vyhrazenou pro jejich kontakty tzn. osoby v karanténě.

„Chtěl bych požádat veřejnost, aby s pochopením přijala všechna opatření, která činí Krajská hygienická stanice Libereckého kraje, a zároveň prosím občany, aby nepodléhali negativním vlivům sociálních sítí. Do situace, ve které se ocitli zaměstnanci podniku, se může dostat každý z nás,“ uzavřel hejtman Martin Půta.

Není důvod k panice, ale k ostražitosti, bdělosti a zodpovědnosti v chování každého z nás. Proto připomínáme stále platná pravidla – důsledná hygiena rukou, respirační etiketa, dodržování odstupů, zvažování jakých akcí se účastnit.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz