Informace 03/2014 – trestní stíhání vedené proti zastupitelům Statutárního města Liberce – podrobné informace

04. 02. 2014

Předmět žádosti:

na základě zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, si Vás dovolujeme požádat o níže specifikované informace, týkající se trestního stíhání, vedenému proti zastupitelům města Liberce u Okresního soudu v Liberci pod sp. zn. 3 T 32/2011 (prodej pozemků, ačkoli při jednání zastupitelstva byla zpochybněna jejich cena). V tomto trestním řízení Krajský úřad vykonává funkci opatrovníka města Liberce.

Konkrétně žádáme o tyto informace:

1. Kopii rozhodnutí soudu o ustanovení opatrovníkem, popřípadě další rozhodnutí soudu v této věci (výkon funkce opatrovníka),

2. Kopie korespondence mezi Krajským úřadem Libereckého kraje a Okresním soudem v Liberci (popřípadě jiným soudem v této věci) ohledně zproštění či výkonu funkce opatrovníka,

3. Kopie korespondence mezi Krajským úřadem Libereckého kraje a městem Liberec v této věci (výkon funkce opatrovníka, uplatnění náhrady škody, vyčíslení škody apod.),

4. Informaci, zda výkon funkce opatrovníka byl projednáván radou kraje či zastupitelstvem kraje, v kladném případě žádáme o kopie zápisu z těchto jednání,

5. Informaci, zda Liberecký kraj disponuje právním posouzení postupu při výkonu funkce opatrovníka (interně zpracovaným právním oddělením, či externě zpracovaným), v kladném případě žádáme o kopie těchto posouzení,

6. Jméno, příjmení a pracovní zařazení osoby, která má výkon funkce opatrovníka v Krajském úřadě Libereckého kraje na starosti (například připravovala podklady pro korespondenci mezi Krajským úřadem a soudem a pro korespondenci mezi Krajským úřadem a městem Liberec, telefonicky kontaktovala soud, osobně se účastnila hlavního líčení, apod.),

7. Data hlavních líčení, kterých se Krajský úřad Libereckého kraje coby opatrovník města Liberce účastnil, včetně jména, příjmení a pracovní zařazení osoby, která se hlavního líčení za Krajský úřad účastnila.

v odpovědi na vaši žádost ze dne 22. ledna 2014, podanou na základě zákona č. 106/1999 Sb.,                 o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, ohledně trestního řízení vedeného                          u Okresního soudu v Liberci pod sp.zn. 3 T32/2011, ve kterém byl Krajský úřad Libereckého kraje (dále jen „KÚLK“) ustanoven opatrovníkem k výkonu práv poškozeného, vám sdělujeme následující:

1. Kopie usnesení Okresního státního zastupitelství v Liberci o ustanovení KÚLK opatrovníkem k výkonu práv poškozeného je přílohou č. 1 této odpovědi.
  2. Kopie korespondence mezi KÚLK a Okresním soudem v Liberci ohledně zproštění  výkonu funkce opatrovníka je přílohou této odpovědi – příloha č. 2 – Návrh na zproštění opatrovnictví k výkonu práv poškozeného ze dne 15. 7. 2013, příloha č. 3 – Stížnost na průtahy v řízení ze dne 12. 12. 2013, příloha č. 4 – Odpověď místopředsedkyně okresního soudu na stížnost ze dne 7. 1. 2014, příloha č. 5 – opakovaný návrh na zproštění opatrovnictví k výkonu práv poškozeného ze dne 9. 1. 2014.
  3. Kopie korespondence mezi KÚLK s Statutárním městem Liberec ohledně vzniku škody je přílohou této odpovědi – příloha č. 6 - žádost o sdělení ohledně vzniku škody ve věci, příloha č. 7 – kopie odpovědi Statutárního města Liberec s přílohami.
  4. Výkon opatrovnictví v této věci nebyl projednáván radou kraje ani zastupitelstvem kraje, pověřen výkonem opatrovnictví byl krajský úřad. Radní byli o věci informováni, ale nebyl důvod navrhovat nebo přijímat v této věci žádné usnesení.
  5. Liberecký kraj nedisponuje žádným zvláštním právním posouzením postupu při výkonu funkce opatrovníka.
  6. Korespondenci se Statutárním městem Liberec a Okresním soudem v Liberci v této věci vyřizuje Mgr. Zdeněk Hluštík, právník právního oddělení.
  7. Ve věci probíhalo hlavní líčení ve dnech 21.10 – 25. 10. 2013 a za KÚLK se ho nikdo neúčastnil.

Příloha č. 1

Příloha č. 2