Regionální doprava na železnici

Mgr. Lenka Fričová

vedoucí oddělení matrik a státního občanství

• 16. 04. 2019 00:00

Předmět žádosti: Žadatel žádal o poskytnutí :
1. záznamů z jednání se všemi angažovanými dopravci, ať už písemných nebo zvukových, kteří se ucházejí o provozní soubor linek Liberecký kraj východ - linky L3 + L5 a L18,
2. podkladů, které vedly k rozhodnutí Rady Libereckého kraje ze dne 5.2., na základě kterých rada kraje rozhodla o jednání a následně záměru uzavřít smlouvu s konkrétním dopravcem v případě linek L1, L3 a L18, a sdělení odkud byly čerpány informace  pro tiskovou konferenci po jednání rady kraje 5. 2. 2019,
3. informací, kteří dopravci, s jakými a kolika vozidly (typové označení), na jakých tratích, resp. linkách Libereckého kraje za jakou cenu dopravního výkonu budou od prosince 2019 v souvislosti s novým jízdním řádem 2019/2020 jezdit,
4. informace, kdo v rámci kraje nabídky dopravců, jejich relevantnost a realizovatelnost odborně posuzoval a jakou má praxi, resp. odbornost v zajišťování železniční osobní dopravy a její ekonomiky.
Odpověď: Ohledně vypořádání dotazu pod bodem 1) bylo vydáno samostatné rozhodnutí o částečném odmítnutí žádosti z důvodu faktické neexistence této informace,
2. K tomuto bodu žádosti KÚ LK sdělil, že Liberecký kraj ze zákona objednává zajištění dopravní obslužnost na regionální železnici. Na některých tratích platné smlouvy vyprší nejpozději k 31. 12. 2019, a proto je nutné, aby kraj vybral nové dopravce. Dopravní výkon na předmětných linkách hodlá kraj zadat napřímo v souladu s platnými právními předpisy. Předtím, než kraj učiní definitivní rozhodnutí, tj. uzavře smlouvu s dopravcem, z důvodu zajištění co nejvýhodnějších podmínek, oslovil kraj další dopravce, kteří projevili zájem provozovat regionální dopravu v Libereckém kraji, přičemž mu šlo zejména o porovnání položek: nabízená cena/km ve vztahu k ročnímu počtu vlkkm (objemu trati, který chtějí jednotliví dopravci provozovat), počet a druh vozidel (stáří a vybavenost), informační vybavenost vozidel. Z nadepsaného plyne, že pro kraj je zásadní informace o ceně/km ve vztahu k nabízeným vozidlům. Tomu odpovídá i vyjádření na tiskové konferenci dne 5. 2. 2019, které se opírá o posouzení provedené interními kapacitami LK. Žadateli byly zaslány porovnávací tabulky nabídek zpracovaných příslušnými dopravci.
3. K tomuto bodu žádosti KÚ LK sdělil, že Liberecký kraj má v současné době uzavřenou smlouvu na tratě 034, 036, 037, 038 a trať 089 s tím, že cena dopravního výkonu platná s novým jízdním řádem 2019/2020 není v současné době známa, neboť závisí na dosud neznámých veličinách – zejména rozsahu výkonů v aktuálním roce a inflaci.
4. K poslednímu bodu žádosti KÚ LK sdělil, že nabídky dopravců posoudil svými interními kapacitami.