Prohlášení hejtmana Libereckého kraje Martina Půty k rozhodnutí Evropského soudního dvoru o pozastavení těžby v dole Turów

21. 05. 2021

„Jsem rád především za obyvatele přilehlých obcí v okolí dolu Turów. Evropský soudní dvůr se postavil čelem k výhradám, které Česká republika a Liberecký kraj dlouhodobě uplatňovaly během vzájemných jednání, a to že při povolování těžby nebylo přihlédnuto k připomínkám české strany a polská strana postupovala v rozporu s evropským právem.

Stále platí to, že jsme připraveni s investorem dolu jednat o kompenzačních opatřeních a způsobech, jak ochránit zájmy českých obyvatel a životní prostředí, ve kterém žijí.

Děkuji Ministerstvu životního prostředí a Ministerstvu zahraničí za spolupráci v této záležitosti. Chtěl bych podotknout, že dveře k jednání jsou pro polskou stranu stále otevřené.“

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz